0 Compare BenQ EW2780 vs LG 27GL650F - DisplayDB
Comparison between BenQ EW2780 vs LG 27GL650F
General Info
Model Number BenQ EW2780 LG 27GL650F
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2019
Brand BenQ LG
Model Number EW2780 27GL650F
Alias 27GL650F-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Manufacturer AU Optronics
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.17 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 78%
Rec.2020 58
sRGB 99 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 6 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.78 in
4.5 cm
45.2 mm
0.15 ft
Case Weight 4.5 kg
10 lbs
Case Width with Stand 24.01 in
61 cm
609.9 mm
2 ft
24.22 in
61.5 cm
615.1 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 18 in
45.7 cm
457.3 mm
1.5 ft
18.31 in
46.5 cm
465.2 mm
1.53 ft
Case Depth with Stand 7.34 in
18.7 cm
186.5 mm
0.61 ft
10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
6.4 kg
14 lbs
Case Color Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 3 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 2.5W
Features
Cool Features Color Weakness
ePaper mode
Flicker-free technology
HDRi
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Eye Reminder
AMA (Advanced Motion Accelerator)
Low Blue Light
Brightness Intelligence Plus (B.I.+)
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.22 in
61.5 cm
615.1 mm
2.02 ft
Case Height 14.43 in
36.7 cm
366.6 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 56 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 160 kHz
Accessories
Certificates and Standards
Licenses TÜV Rheinland Flicker-free
TÜV Rheinland Low Blue Light
Mac Compatible
Windows Compatible
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %