| Model Number | Asus VG34VQL1B | Iiyama G-Master GB3461WQSU-B1 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2020 |
| Brand | Asus | Iiyama |
| Model Series | TUF Gaming | |
| Model Number | VG34VQL1B | G-Master GB3461WQSU-B1 |
| Alias | TUF Gaming VG34VQL1B | GB3461WQSU |
| Display | ||
| Screen Size Class | 34" (inches) | 34" (inches) |
| Diagonal Size | 34.03 in 86.4 cm 864.25 mm 2.84 ft |
34.14 in 86.7 cm 867.05 mm 2.84 ft |
| Screen Width | 31.39 in 79.7 cm 797.184 mm 2.62 ft |
31.49 in 80 cm 799.8 mm 2.62 ft |
| Screen Height | 13.14 in 33.4 cm 333.72 mm 1.09 ft |
13.18 in 33.5 cm 334.8 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1500 | |
| Display Type | VA | ADS, IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits |
| Frame Rate Control | No | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.85 % | 89.31 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | |
| sRGB | 120 % | 100 % |
| NTSC 1953 | 74 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 350 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 550 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 4000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | 80000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 4.13 in 10.5 cm 105 mm 0.34 ft |
2.3 in 5.9 cm 58.5 mm 0.19 ft |
| Case Weight | 6.6 kg 15 lbs |
| Case Width with Stand | 31.85 in 80.9 cm 809 mm 2.65 ft |
32.17 in 81.7 cm 817 mm 2.68 ft |
| Case Height with Stand | 16.38 in 41.6 cm 416 mm 1.36 ft |
16.34 in 41.5 cm 415 mm 1.36 ft |
| Case Depth with Stand | 10.79 in 27.4 cm 274 mm 0.9 ft |
9.06 in 23 cm 230 mm 0.75 ft |
| Case Weight with Stand | 9.01 kg 20 lbs |
9.7 kg 21 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 4 x USB 3.0 (Typa-A; downstream) 2 x HDMI 2.0 |
2 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x USB 3.0 2 x HDMI 2.0 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | 2 x 5W |
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 31.85 in 80.9 cm 809 mm 2.65 ft |
| Case Height | 14.41 in 36.6 cm 366 mm 1.2 ft |
14.45 in 36.7 cm 367 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 10 ° | 45 ° |
| Right Swivel | 10 ° | 45 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 3 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 22 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 165 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 260 kHz | 30 kHz - 220 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) USB 3.0 cable |
DisplayPort cable HDMI cable USB cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free |
CE EAC PSE RoHS TÜV-Bauart VCCI WEEE |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |