| Model Number | Asus VA24DQLB | HP 24f |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2019 | 2018 |
| Brand | Asus | HP |
| Model Number | VA24DQLB | 24f |
| Alias | 2XN60AA | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.81 in 60.5 cm 604.7 mm 1.98 ft |
23.81 in 60.5 cm 604.7 mm 1.98 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | No | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.275 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 92 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03 % | 89.61 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 300 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | 10000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 6 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 14 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.17 in 5.5 cm 55 mm 0.18 ft |
1.57 in 4 cm 40 mm 0.13 ft |
| Case Weight | 3.3 kg 7 lbs |
| Case Width with Stand | 21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
21.25 in 54 cm 539.8 mm 1.77 ft |
| Case Height with Stand | 13.78 in 35 cm 350 mm 1.15 ft |
16.09 in 40.9 cm 408.8 mm 1.34 ft |
| Case Depth with Stand | 8.31 in 21.1 cm 211 mm 0.69 ft |
7.09 in 18 cm 180 mm 0.59 ft |
| Case Weight with Stand | 5.5 kg 12 lbs |
2.84 kg 6 lbs |
| Case Color | Black | Silver |
| Hardware | ||
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C |
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x D-sub 2 x USB (Type-A) 1 x USB (upstream) |
1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 18W | |
| Features | ||
Low Blue Light AMD FreeSync technology HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | Security lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
| Case Height | 12.8 in 32.5 cm 325 mm 1.07 ft |
12.72 in 32.3 cm 323 mm 1.06 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | No |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Left Swivel | 90 ° | |
| Right Swivel | 90 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 35 ° | 25 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 24 kHz - 85 kHz | 30 kHz - 86 kHz |
| Accessories | ||
HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 20 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 65 °C -4 °F - 149 °F |
| Internal Storage Humidity | 10 % - 90 % |