| Model Number | Asus TUF Gaming VG27VH1B | Huawei MateView GT 27 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2021 |
| Brand | Asus | Huawei |
| Model Series | TUF Gaming | |
| Model Number | TUF Gaming VG27VH1B | MateView GT 27 |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
26.96 in 68.5 cm 684.66 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.53 in 59.8 cm 597.6 mm 1.96 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.23 in 33.6 cm 336.15 mm 1.1 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1500 | 1500 |
| Display Type | VA | VA |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits |
| Frame Rate Control | No | |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.232 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.6 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | 90% |
| sRGB | 120 % | 100 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 4000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | HDR |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 3.06 in 7.8 cm 77.72 mm 0.25 ft |
| Case Width with Stand | 24.03 in 61 cm 610.34 mm 2 ft |
24.13 in 61.3 cm 613 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 18.71 in 47.5 cm 475.16 mm 1.56 ft |
17.17 in 43.6 cm 436 mm 1.43 ft |
| Case Depth with Stand | 8.42 in 21.4 cm 213.77 mm 0.7 ft |
8.82 in 22.4 cm 224 mm 0.73 ft |
| Case Weight with Stand | 5.35 kg 12 lbs |
7.8 kg 17 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 2.0 1 x D-sub |
1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x USB (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode) 2 x HDMI 2.0 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | 2 x 5W |
| Features | ||
Flicker-free technology Low Blue Light |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.03 in 61 cm 610.34 mm 2 ft |
| Case Height | 14.46 in 36.7 cm 367.34 mm 1.21 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Left Swivel | 15 ° | |
| Right Swivel | 15 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 23 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 50 Hz - 165 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 24 kHz - 180 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable - optional Audio cable |
| Certificates and Standards | ||
TUV Rheinland Low Blue Light Certified |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 10 % - 90 % | |