0 Compare Asus TUF Gaming VG259QM vs LG UltraGear 27GL850G - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG259QM vs LG UltraGear 27GL850G
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG259QM LG UltraGear 27GL850G
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2019
Brand Asus LG
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG259QM UltraGear 27GL850G
Alias 27GL850G-B
Display
Screen Size Class 25" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 24.5 in
62.2 cm
622.3 mm
2.04 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 21.41 in
54.4 cm
543.744 mm
1.78 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 11.91 in
30.3 cm
302.616 mm
0.99 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.283 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 89 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.83 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98%
sRGB 99 % 135 %
Screen Brightness 400 cd/m² 350 cd/m²
Display Minimum Response Time 4 ms 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 400 HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.01 in
5.1 cm
51 mm
0.17 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
Case Width with Stand 22.17 in
56.3 cm
563 mm
1.85 ft
Case Height with Stand 14.06 in
35.7 cm
357 mm
1.17 ft
Case Depth with Stand 8.7 in
22.1 cm
221 mm
0.73 ft
Case Weight with Stand 5.1 kg
11 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Asus FastIPS
Shadow Boost
Nvidia G-SYNC compatible
Trace Free Technology
Aura Sync
GameVisual
Dynamic shadow boost
Flicker-free technology
Multi HDR Mode
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
ELMB (Extreme Low Motion Blur) Sync
Color Temperature Selection (4 modes)
Adaptive-Sync Technology
Low Blue Light
GameFast Input technology
AMD FreeSync technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Black Stabilizer
Crosshair
Sphere lighting
DDC/CI
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
6-Axis Control
Nano IPS
AMD FreeSync technology
NVidia G-SYNC Technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 22.17 in
56.3 cm
563 mm
1.85 ft
Case Height 12.95 in
32.9 cm
329 mm
1.08 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 33 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 240 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 255 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %