0 Compare Asus TUF Gaming VG259QM vs AOC C27G2ZU/BK - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG259QM vs AOC C27G2ZU/BK
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG259QM AOC C27G2ZU/BK
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2020
Brand Asus AOC
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG259QM C27G2ZU/BK
Alias C272G2ZU
Display
Screen Size Class 25" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 24.5 in
62.2 cm
622.3 mm
2.04 ft
27 in
68.6 cm
685.9 mm
2.25 ft
Screen Width 21.41 in
54.4 cm
543.744 mm
1.78 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 11.91 in
30.3 cm
302.616 mm
0.99 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Curvature 1800
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.283 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 89 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.83 % 89.39 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 120 %
Adobe RGB 1998 89 %
Screen Brightness 400 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 4 ms 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.01 in
5.1 cm
51 mm
0.17 ft
2.88 in
7.3 cm
73.16 mm
0.24 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
4.1 kg
9 lbs
Case Width with Stand 22.17 in
56.3 cm
563 mm
1.85 ft
24.11 in
61.2 cm
612.37 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 14.06 in
35.7 cm
357 mm
1.17 ft
15.69 in
39.9 cm
398.6 mm
1.31 ft
Case Depth with Stand 8.7 in
22.1 cm
221 mm
0.73 ft
8.95 in
22.7 cm
227.4 mm
0.75 ft
Case Weight with Stand 5.1 kg
11 lbs
5.5 kg
12 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
2 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 2W
Features
Cool Features Asus FastIPS
Shadow Boost
Nvidia G-SYNC compatible
Trace Free Technology
Aura Sync
GameVisual
Dynamic shadow boost
Flicker-free technology
Multi HDR Mode
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
ELMB (Extreme Low Motion Blur) Sync
Color Temperature Selection (4 modes)
Adaptive-Sync Technology
Low Blue Light
GameFast Input technology
AMD FreeSync technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Security lock slot
Ergonomics
Case Width 22.17 in
56.3 cm
563 mm
1.85 ft
24.11 in
61.2 cm
612.37 mm
2.01 ft
Case Height 12.95 in
32.9 cm
329 mm
1.08 ft
14.46 in
36.7 cm
367.33 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 90 ° 30 °
Right Swivel 90 ° 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 3.5 °
Backward Tilt 33 ° 21.5 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 240 Hz 48 Hz - 240 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 255 kHz 30 kHz - 255 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
FCC
Gost
ISPO certified production
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-25 °C - 55 °C
-13 °F - 131 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 93 %