| Model Number | LG 27ML600S | LG 27MK600M |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2018 |
| Brand | LG | LG |
| Model Number | 27ML600S | 27MK600M |
| Alias | 27ML600S-W 27ML600M |
27MK600M-B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.53 in 59.8 cm 597.73 mm 1.96 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.24 in 33.6 cm 336.22 mm 1.1 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.311 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.68 % | 90.73 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | 72 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.86 in 7.3 cm 72.7 mm 0.24 ft |
2.86 in 7.3 cm 72.7 mm 0.24 ft |
| Case Weight | 4.3 kg 9 lbs |
4.3 kg 9 lbs |
| Case Width with Stand | 24.06 in 61.1 cm 611.2 mm 2.01 ft |
24.06 in 61.1 cm 611.2 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 17.87 in 45.4 cm 453.9 mm 1.49 ft |
17.87 in 45.4 cm 453.9 mm 1.49 ft |
| Case Depth with Stand | 8.24 in 20.9 cm 209.4 mm 0.69 ft |
8.24 in 20.9 cm 209.4 mm 0.69 ft |
| Case Weight with Stand | 4.6 kg 10 lbs |
4.8 kg 11 lbs |
| Case Color | White | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Microphone In 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.06 in 61.1 cm 611.2 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.28 in 36.3 cm 362.6 mm 1.19 ft |
14.28 in 36.3 cm 362.6 mm 1.19 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 75 Hz | 56 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 56 kHz - 75 kHz | 30 kHz - 85 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | CE FCC-B J-Moss roHS TUV-Type UL (cUL) Windows 10 |
BSMI CCC CE ENERGY STAR Epeat Gold ErP FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 20 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 10 % - 85 % | 5 % - 85 % |