0 Compare LG UltraGear 38GL950G vs Iiyama G-Master GB3461WQSU-B1 - DisplayDB
Comparison between LG UltraGear 38GL950G vs Iiyama G-Master GB3461WQSU-B1
General Info
Model Number LG UltraGear 38GL950G Iiyama G-Master GB3461WQSU-B1
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2020
Brand LG Iiyama
Model Number UltraGear 38GL950G G-Master GB3461WQSU-B1
Alias 38GL950G GB3461WQSU
Display
Screen Size Class 38" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 37.5 in
95.3 cm
952.5 mm
3.13 ft
34.14 in
86.7 cm
867.05 mm
2.84 ft
Screen Width 34.76 in
88.3 cm
882.816 mm
2.9 ft
31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
Screen Height 14.48 in
36.8 cm
367.84 mm
1.21 ft
13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
Display Curvature 2300
Display Type IPS ADS, IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.23 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 110 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.31 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98%
sRGB 135 % 100 %
NTSC 1953 74 %
Screen Brightness 450 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.3 in
5.9 cm
58.5 mm
0.19 ft
Case Width with Stand 32.17 in
81.7 cm
817 mm
2.68 ft
Case Height with Stand 16.34 in
41.5 cm
415 mm
1.36 ft
Case Depth with Stand 9.06 in
23 cm
230 mm
0.75 ft
Case Weight with Stand 9.7 kg
21 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
2 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0
2 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Crosshair
Flicker-free technology
Dynamic Action Sync
Nano IPS
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
DDC/CI
6-Axis Control
NVidia G-SYNC Technology
Black Stabilizer
Sphere lighting
Black Tuner
Flicker-free technology
Low Blue Light
HDR Ready
AMD FreeSync Premium technology
Advanced Contrast Ratio
Extra Features Anti-theft stand lock slot Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 32.17 in
81.7 cm
817 mm
2.68 ft
Case Height 14.45 in
36.7 cm
367 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 3 °
Backward Tilt 15 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 144 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 220 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
CE
EAC
PSE
RoHS
TÜV-Bauart
VCCI
WEEE
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %