| Model Number | LG UltraGear 38GL950G | Gigabyte AORUS FI27Q |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2019 |
| Brand | LG | Gigabyte |
| Model Number | UltraGear 38GL950G | AORUS FI27Q |
| Alias | 38GL950G | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 38" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 37.5 in 95.3 cm 952.5 mm 3.13 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 34.76 in 88.3 cm 882.816 mm 2.9 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 14.48 in 36.8 cm 367.84 mm 1.21 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 2300 | |
| Display Manufacturer | Innolux | |
| Display Type | IPS | AAS IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.23 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 110 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.78 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 98% | 95% |
| sRGB | 135 % | 100 % |
| Screen Brightness | 450 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 5000000 : 1 | 12000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 4 ms |
| Display Average Response Time | 5 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| HDR | DisplayHDR 400 | HDR DisplayHDR 400 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.36 in 6 cm 60 mm 0.2 ft |
| Case Width with Stand | 24.21 in 61.5 cm 614.9 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 14.61 in 37.1 cm 371.1 mm 1.22 ft |
| Case Depth with Stand | 9.33 in 23.7 cm 236.9 mm 0.78 ft |
| Case Weight with Stand | 8 kg 18 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (upstream) |
2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x 3.5 mm Audio In 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (upstream) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | Security lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.21 in 61.5 cm 614.9 mm 2.02 ft |
| Case Height | 14.61 in 37.1 cm 371.1 mm 1.22 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 20 ° | |
| Right Swivel | 20 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 21 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 144 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 222 kHz | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable |
Power cable DisplayPort cable HDMI cable USB 3.0 upstream cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |