0 Compare LG UltraGear 34GK950F vs LG 25UM58 - DisplayDB
Comparison between LG UltraGear 34GK950F vs LG 25UM58
General Info
Model Number LG UltraGear 34GK950F LG 25UM58
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2016
Brand LG LG
Model Number UltraGear 34GK950F 25UM58
Display
Screen Size Class 34" (inches) 25" (inches)
Diagonal Size 34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
25 in
63.5 cm
635 mm
2.08 ft
Screen Width 31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
23.04 in
58.5 cm
585.216 mm
1.92 ft
Screen Height 13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
9.72 in
24.7 cm
246.888 mm
0.81 ft
Display Curvature 1900
Display Manufacturer LG Display LG Display
Display Type AH-IPS AH-IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.229 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 111 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.98 % 82.66 %
Backlight Source KSF LED (W-LED with KSF phosphor layer) W-LED
DCI P3 98%
sRGB 135 % 99 %
Adobe RGB 1998 70 %
Screen Brightness 400 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 14 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.09 in
10.4 cm
104 mm
0.34 ft
2.17 in
5.5 cm
55 mm
0.18 ft
Case Weight 6.1 kg
13 lbs
3.7 kg
8 lbs
Case Width with Stand 32.26 in
81.9 cm
819.4 mm
2.69 ft
23.98 in
60.9 cm
609 mm
2 ft
Case Height with Stand 18.21 in
46.3 cm
462.6 mm
1.52 ft
15.08 in
38.3 cm
383 mm
1.26 ft
Case Depth with Stand 11.28 in
28.7 cm
286.5 mm
0.94 ft
7.4 in
18.8 cm
188 mm
0.62 ft
Case Weight with Stand 7.9 kg
17 lbs
4 kg
9 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
2 x HDMI 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Features
Cool Features Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
Nano IPS
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Dynamic Action Sync
6-Axis Control
Wide Color Gamut
AMD FreeSync 2 technology
Flicker-free technology
DDC/CI
Picture-in-Picture
Screen Split
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 32.26 in
81.9 cm
819.4 mm
2.69 ft
23.98 in
60.9 cm
609 mm
2 ft
Case Height 14.3 in
36.3 cm
363.2 mm
1.19 ft
11.3 in
28.7 cm
287 mm
0.94 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 20 °
Right Swivel 20 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 55 Hz - 144 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 90 kHz
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 6.0
ErP
FCC Class B
TCO Certified Displays 6.0
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %