| Model Number | LG 55NANO917NA | Samsung QE55Q80R |
| Price | ||
| Type | TV | TV |
| Year | 2020 | 2019 |
| Brand | LG | Samsung |
| Model Series | Nano91 | Q80R |
| Model Number | 55NANO917NA | QE55Q80R |
| Display | ||
| Screen Size Class | 55" (inches) | 55" (inches) |
| Diagonal Size | 54.65 in 138.8 cm 1388 mm 4.55 ft |
54.65 in 138.8 cm 1388 mm 4.55 ft |
| Screen Width | 47.62 in 121 cm 1209.6 mm 3.97 ft |
47.63 in 121 cm 1209.75 mm 3.97 ft |
| Screen Height | 26.79 in 68 cm 680.4 mm 2.23 ft |
26.79 in 68 cm 680.483 mm 2.23 ft |
| Display Type | IPS | VA |
| Display Bit Depth | 10 bits | 10 bits |
| Frame Rate Control | No | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.315 mm | 0.315 mm |
| Screen Pixel Density | 80 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 92.92 % | 94.47 % |
| Backlight Source | Direct LED (Full-Array Dimming) | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| DCI P3 | 100% | |
| Rec.2020 | 75 | |
| Screen Brightness | 500 cd/m² | |
| Max Screen Brightness | 1000 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 5700 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | |
| Screen Input Lag | 14 ms | |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | |
| Display Average Response Time | 10 ms | |
| HDR | Dolby Vision HDR10 Pro HLG (Hybrid Log Gamma) Dolby Vision IQ |
HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10+ Quantum HDR 1500 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.8 in 7.1 cm 71 mm 0.23 ft |
2.44 in 6.2 cm 61.9 mm 0.2 ft |
| Case Weight | 17.1 kg 38 lbs |
18.4 kg 40 lbs |
| Case Width with Stand | 48.7 in 123.7 cm 1237 mm 4.06 ft |
48.45 in 123.1 cm 1230.6 mm 4.04 ft |
| Case Height with Stand | 30.94 in 78.6 cm 786 mm 2.58 ft |
31.2 in 79.3 cm 792.6 mm 2.6 ft |
| Case Depth with Stand | 10.35 in 26.3 cm 263 mm 0.86 ft |
9.35 in 23.8 cm 237.5 mm 0.78 ft |
| Case Weight with Stand | 18.6 kg 41 lbs |
20.9 kg 46 lbs |
| Case Color | Black | Gray |
| Hardware | ||
| CPU Cores | 4 | 4 |
| GPU Cores | 2 | |
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-C DVB-S2 DVB-T DVB-T2 DVB-S |
Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S2 |
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.0 |
LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 (CEC) 1 x HDMI 2.1 (CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Optical Audio Out 1 x HDMI 2.1 (eARC; CEC) 3 x USB 2.0 1 x Antenna (RF) (female) 1 x Ethernet RJ45 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 10W | 2 x 5W |
| Built-in Subwoofer | 1 x 20 | |
| Features | ||
| OS | webOS 5.0 | Tizen 5.0 |
Voice command AMD FreeSync technology (1080p @ 48 Hz - 120 Hz; 4K @ 48 Hz - 60 Hz) Quantum Dot Color Picture-in-Picture Quantum Processor 4K Anynet+ (HDMI-CEC) Game Mode (Auto Game Mode; Game Motion plus; Dynamic Black EQ; Game Enhancer) Auto Motion Plus Digital Clean View Light sensor Google Assistant Ultimate UHD Dimming Contrast Enhancer Auto Low Latency Mode 4K AI Upscaling HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2 Direct Full Array 6x Ambient Mode Extended PVR |
| Extra Features | NanoCell Design | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 48.7 in 123.7 cm 1237 mm 4.06 ft |
| Case Height | 28.19 in 71.6 cm 716 mm 2.35 ft |
27.88 in 70.8 cm 708.1 mm 2.32 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 300 x 300 | 200 x 200 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | No | No |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 40 Hz - 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Interpolation Technology | TruMotion | Picture Quality Index |
| Screen Interpolation Value | 200 | 3700 |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | PQI |
| Accessories | ||
| Extras | Magic Remote Control - MR20 | Smart remote control - TM1950C |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | ENERGY STAR RoHS |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |