| Model Number | LG 34GP950G | LG 32GK850G |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2021 | 2017 |
| Brand | LG | LG |
| Model Series | UltraGear | |
| Model Number | 34GP950G | 32GK850G |
| Alias | UltraGear 34GP950G | 32GK850G-B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 34" (inches) | 32" (inches) |
| Diagonal Size | 34 in 86.4 cm 863.6 mm 2.83 ft |
31.54 in 80.1 cm 801 mm 2.63 ft |
| Screen Width | 31.49 in 80 cm 799.8 mm 2.62 ft |
27.45 in 69.7 cm 697.344 mm 2.29 ft |
| Screen Height | 13.18 in 33.5 cm 334.8 mm 1.1 ft |
15.44 in 39.2 cm 392.256 mm 1.29 ft |
| Display Curvature | 3800 | |
| Display Manufacturer | AU Optronics | |
| Display Type | IPS | AMVA |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.272 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 93 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.46 % | 90.22 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 98% | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 600 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 3000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 6 ms | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 10 ms | |
| Display Maximum Response Time | 20 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | DisplayHDR 600 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 4.09 in 10.4 cm 104 mm 0.34 ft |
2.25 in 5.7 cm 57.15 mm 0.19 ft |
| Case Weight | 5.5 kg 12 lbs |
6.7 kg 15 lbs |
| Case Width with Stand | 32.28 in 82 cm 820 mm 2.69 ft |
28.16 in 71.5 cm 715.26 mm 2.35 ft |
| Case Height with Stand | 18.31 in 46.5 cm 465 mm 1.53 ft |
23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
| Case Depth with Stand | 12.28 in 31.2 cm 312 mm 1.02 ft |
10.72 in 27.2 cm 272.3 mm 0.89 ft |
| Case Weight with Stand | 7.6 kg 17 lbs |
8.5 kg 19 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 3 x USB (Type-A; downstream) 1 x USB (Type-B; upstream) |
1 x USB 3.0 (upstream) 1 x HDMI 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x DisplayPort 1.2 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (quick charge) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 4W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | Anti-theft stand lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 32.28 in 82 cm 820 mm 2.69 ft |
| Case Height | 14.21 in 36.1 cm 361 mm 1.18 ft |
16.69 in 42.4 cm 423.9 mm 1.39 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | No |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 200 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 20 ° | |
| Right Swivel | 20 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 180 Hz | 24 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 240 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable | DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 85 % |