0 Compare LG 32UP550N vs Dell S2721DGF - DisplayDB
Comparison between LG 32UP550N vs Dell S2721DGF
General Info
Model Number LG 32UP550N Dell S2721DGF
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2020
Brand LG Dell
Model Number 32UP550N S2721DGF
Alias 32UP550N-W
Display
Screen Size Class 32" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer AUO
Display Type VA IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 140 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.16 % 90.07 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90% 98%
Screen Brightness 350 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.8 in
4.6 cm
45.7 mm
0.15 ft
2.67 in
6.8 cm
67.8 mm
0.22 ft
Case Weight 6.7 kg
15 lbs
4.5 kg
10 lbs
Case Width with Stand 28.12 in
71.4 cm
714.3 mm
2.34 ft
24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 19.13 in
48.6 cm
486 mm
1.59 ft
15.51 in
39.4 cm
393.9 mm
1.29 ft
Case Depth with Stand 9.41 in
23.9 cm
239 mm
0.78 ft
7.89 in
20 cm
200.3 mm
0.66 ft
Case Weight with Stand 8.4 kg
18 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
4 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Color Calibrated
Dynamic Action Sync
HDR Effect
Low Blue Light
NVIDIA G-SYNC Compatible
RGB lights
AMD FreeSync Premium Pro
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Security lock slot
Ergonomics
Case Width 28.12 in
71.4 cm
714.3 mm
2.34 ft
24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
Case Height 16.54 in
42 cm
420.1 mm
1.38 ft
14.31 in
36.4 cm
363.6 mm
1.19 ft
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 21 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 60 Hz 30 Hz - 165 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort able
HDMI cable
USB Type-C cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses CE
cUL/UL
FCC
RoHS
TUV-Type
ENERGY STAR
EPEAT
TCO Certified
RoHS
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 90 %