0 Compare LG 32UN880 vs LG 32UN88AP - DisplayDB
Comparison between LG 32UN880 vs LG 32UN88AP
General Info
Model Number LG 32UN880 LG 32UN88AP
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2023
Brand LG LG
Model Number 32UN880 32UN88AP
Alias 32UN880-B 32UN88AP-B
32UN88AP-W
Display
Screen Size Class 32" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.182 mm
Screen Pixel Density 140 ppi 140 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.22 % 91.19 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95% 95%
Screen Brightness 350 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.81 in
4.6 cm
46 mm
0.15 ft
1.8 in
4.6 cm
45.7 mm
0.15 ft
Case Weight 6.3 kg
14 lbs
6.5 kg
14 lbs
Case Width with Stand 28.11 in
71.4 cm
714 mm
2.34 ft
28.11 in
71.4 cm
714 mm
2.34 ft
Case Height with Stand 20.16 in
51.2 cm
512 mm
1.68 ft
20.16 in
51.2 cm
512 mm
1.68 ft
Case Depth with Stand 8.23 in
20.9 cm
209 mm
0.69 ft
8.23 in
20.9 cm
209 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 7.2 kg
16 lbs
10.3 kg
23 lbs
Case Color Black Black, White
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB (Type-C; 60W)
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB (Type-C; upstream; 60W; DP Alt Mode)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 5W
Features
Cool Features Color Calibrated
Flicker-free technology
Low Blue Light
Picture-by-Picture
H/W Calibration
3-Side Virtually Borderless Design
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Wide Color Gamut
True Color Pro
Color Calibrated
Color Weakness
Smart Energy Saving
HDR Rffect
AMD FreeSync technology
H/W Calibration
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 28.11 in
714 mm
28.11 in
714 mm
Case Height 16.54 in
42 cm
420 mm
1.38 ft
16.54 in
42 cm
420.1 mm
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 90 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 280 ° 280 °
Right Swivel 280 ° 280 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 25 ° 25 °
Backward Tilt 25 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 60 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable
USB Type-C cable
Certificates and Standards
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %