0 Compare LG 27UK850 vs Samsung U28E570D - DisplayDB
Comparison between LG 27UK850 vs Samsung U28E570D
General Info
Model Number LG 27UK850 Samsung U28E570D
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2016
Brand LG Samsung
Model Number 27UK850 U28E570D
Alias 27UK850-W LU28E570DS/ZA
Display
Screen Size Class 27" (inches) 28" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
28 in
71.1 cm
711.2 mm
2.33 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
24.45 in
62.1 cm
620.928 mm
2.04 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.44 in
34.1 cm
341.28 mm
1.12 ft
Display Manufacturer LG Display Innolux
Display Type AH-IPS TN
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.16 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 157 ppi
Screen-to-Body Ratio 87.05 % 84.09 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 75%
Rec.2020 70
sRGB 99 % 98 %
Adobe RGB 1998 73 % 67 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 350 cd/m² 370 cd/m²
Max Screen Brightness 450 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 160 °
Screen Input Lag 14 ms 15 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Average Response Time 14 ms 3.5 ms
Display Maximum Response Time 23 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.8 in
4.6 cm
45.72 mm
0.15 ft
2.89 in
7.4 cm
73.5 mm
0.24 ft
Case Weight 4.8 kg
11 lbs
4.7 kg
10 lbs
Case Width with Stand 24.11 in
61.2 cm
612.4 mm
2.01 ft
26.02 in
66.1 cm
660.9 mm
2.17 ft
Case Height with Stand 22 in
55.9 cm
558.8 mm
1.83 ft
18.44 in
46.9 cm
468.5 mm
1.54 ft
Case Depth with Stand 9.2 in
23.4 cm
233.68 mm
0.77 ft
7.37 in
18.7 cm
187.1 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
5.28 kg
12 lbs
Case Color White Black
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5893
CPU ARM Cortex-A73
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.1 (Type-C - 60 W)
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Android 9.0 Pie
Cool Features Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
Screen Split 2.0
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Dynamic Action Sync
6-Axis Control
Super Resolution+
AMD FreeSync technology
True Color Pro
Eye saver mode
Flicker-free technology
UHD Upscale
Low Blue Light
Picture-in-Picture 2.0
Picture-by-Picture
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Samsung MagicAngle
Eco Saving Plus
Samsung MagicBright
Extra Features Anti-theft stand lock slot Security lock slot
Ergonomics
Case Width 24.1 in
61.2 cm
612.14 mm
2.01 ft
26.02 in
66.1 cm
660.9 mm
2.17 ft
Case Height 14.8 in
37.6 cm
375.9 mm
1.23 ft
15.01 in
38.1 cm
381.3 mm
1.25 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 120 Hz 24 Hz - 60 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 135 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold
ErP
FCC Class B
UL/cUL
CE
ISO9241-307
TÜV/Ergonomics
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %