0 Compare LG 27ML600S vs LG 32GK650F - DisplayDB
Comparison between LG 27ML600S vs LG 32GK650F
General Info
Model Number LG 27ML600S LG 32GK650F
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2018
Brand LG LG
Model Number 27ML600S 32GK650F
Alias 27ML600S-W
27ML600M
32GK650F-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.73 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.22 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.68 % 90.23 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 75%
Rec.2020 60
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 14 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR Dolby Vision
HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.86 in
7.3 cm
72.7 mm
0.24 ft
2.24 in
5.7 cm
57 mm
0.19 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
6.5 kg
14 lbs
Case Width with Stand 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
28.15 in
71.5 cm
715 mm
2.35 ft
Case Height with Stand 17.87 in
45.4 cm
453.9 mm
1.49 ft
19.45 in
49.4 cm
494 mm
1.62 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
10.71 in
27.2 cm
272 mm
0.89 ft
Case Weight with Stand 4.6 kg
10 lbs
8.3 kg
18 lbs
Case Color White Black
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5893
CPU ARM Cortex-A73
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Android 9.0 Pie
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Black Stabilizer
Blue Light Filter
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Flicker-free technology
DDC/CI
6-Axis Control
Screen Split 2.0
AMD FreeSync technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
28.15 in
71.5 cm
715 mm
2.35 ft
Case Height 14.28 in
36.3 cm
362.6 mm
1.19 ft
16.69 in
42.4 cm
424 mm
1.39 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 20 °
Right Swivel 20 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz 30 kHz - 230 kHz
Screen Interpolation Technology Motionflow XR
Screen Interpolation Value 1000
Screen Interpolation Measurement Unit NULL XR
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 5 % - 85 %