0 Compare LG 27GL83A-B vs AOC AGON AG273QX - DisplayDB
Comparison between LG 27GL83A-B vs AOC AGON AG273QX
General Info
Model Number LG 27GL83A-B AOC AGON AG273QX
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2019
Brand LG AOC
Model Number 27GL83A-B AGON AG273QX
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.4 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 122 %
Adobe RGB 1998 99 %
NTSC 1953 102 %
Screen Brightness 350 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 50000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR
HDR10
HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
Case Weight 4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
24.53 in
62.3 cm
623 mm
2.04 ft
Case Height with Stand 22.63 in
57.5 cm
574.8 mm
1.89 ft
17.05 in
43.3 cm
433 mm
1.42 ft
Case Depth with Stand 10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
8.58 in
21.8 cm
218 mm
0.72 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
8.14 kg
18 lbs
Case Color Black Black, Silver
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x D-sub
4 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Crosshair
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Low Blue Light
AMD FreeSync 2 technology
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 3.5 °
Backward Tilt 15 ° 21.5 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 240 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
Audio cable
DisplayPort cable
D-sub cable
DVI cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses ROHS
VCCI class B
FCC-B
CE
TUV-TYPE
J-Moss
Windows 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-25 °C - 55 °C
-13 °F - 131 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 93 %