| Model Number | LG 24MP88HV | MSI Optix G24C4 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2015 | 2019 |
| Brand | LG | MSI |
| Model Series | G | |
| Model Number | 24MP88HV | Optix G24C4 |
| Alias | 24MP88HV-S | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
23.58 in 59.9 cm 599 mm 1.97 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
20.53 in 52.1 cm 521.395 mm 1.71 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
11.55 in 29.3 cm 293.285 mm 0.96 ft |
| Display Curvature | 1500 | |
| Display Manufacturer | LG Display | Samsung |
| Display Type | IPS | VA |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.272 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 93 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 92.18 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | |
| sRGB | 99 % | 115 % |
| Adobe RGB 1998 | 70 % | |
| NTSC 1953 | 76 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 3000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 1000000 : 1 | 100000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 1 ms |
| Display Average Response Time | 14 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.83 in 4.7 cm 46.6 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 2.9 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 21.3 in 54.1 cm 541 mm 1.77 ft |
| Case Height with Stand | 16.32 in 41.5 cm 414.5 mm 1.36 ft |
| Case Depth with Stand | 7.33 in 18.6 cm 186.2 mm 0.61 ft |
| Case Weight with Stand | 3.2 kg 7 lbs |
| Case Color | White | |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x D-sub |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 (a) 1 x DisplayPort 1.2 (b) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | |
| Features | ||
Low Blue Light MSI Remote Display App AMD FreeSync technology Flicker-free technology |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.3 in 54.1 cm 541 mm 1.77 ft |
| Case Height | 12.33 in 31.3 cm 313.3 mm 1.03 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 3 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 83 kHz | 55.3 kHz - 162 kHz |
| Accessories | ||
| Extras | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | CE ENERGY STAR FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |