| Model Number | LG 24MK430H | AOC M2470SWH |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2015 |
| Brand | LG | AOC |
| Model Number | 24MK430H | M2470SWH |
| Alias | 24MK430H-B | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
23.58 in 59.9 cm 599 mm 1.97 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
20.52 in 52.1 cm 521.28 mm 1.71 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
11.54 in 29.3 cm 293.22 mm 0.96 ft |
| Display Manufacturer | Innolux | |
| Display Type | IPS | Super MVA |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.272 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 93 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.08 % | 81.92 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | 72 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 3000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 50000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 9 ms | |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 8 ms | |
| Display Maximum Response Time | 14 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.51 in 3.8 cm 38.4 mm 0.13 ft |
2.1 in 5.3 cm 53.4 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 2.8 kg 6 lbs |
3.4 kg 7 lbs |
| Case Width with Stand | 21.85 in 55.5 cm 555 mm 1.82 ft |
21.71 in 55.1 cm 551.4 mm 1.81 ft |
| Case Height with Stand | 16.57 in 42.1 cm 421 mm 1.38 ft |
15.76 in 40 cm 400.4 mm 1.31 ft |
| Case Depth with Stand | 7.16 in 18.2 cm 181.9 mm 0.6 ft |
8.7 in 22.1 cm 221 mm 0.73 ft |
| Case Weight with Stand | 3.1 kg 7 lbs |
4.9 kg 11 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) |
| Extra Features | Security lock slot | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.85 in 55.5 cm 555 mm 1.82 ft |
| Case Height | 13.03 in 33.1 cm 330.9 mm 1.09 ft |
13.32 in 33.8 cm 338.4 mm 1.11 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 25 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 50 Hz - 76 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 83 kHz | 30 kHz - 83 kHz |
| Accessories | ||
| Extras | D-sub cable HDMI cable |
Audio cable D-sub cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B TÜV/GS UL/cUL |
CE EAC ENERGY STAR 6.0 Epeat Silver TCO 6 |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 85 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-25 °C - 55 °C -13 °F - 131 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 93 % |