0 Compare LG 22MP410 vs Samsung QE43QN90B - DisplayDB
Comparison between LG 22MP410 vs Samsung QE43QN90B
General Info
Model Number LG 22MP410 Samsung QE43QN90B
Price
Type Monitor TV
Year 2022 2022
Brand LG Samsung
Model Series QN90B
Model Number 22MP410 QE43QN90B
Alias 22MP410-B QE43QN90BATXXC
GQ43QN90BATXZG
QE43QN93BATXXC
GQ43QN93BATXZG
QE43QN92BATXXC
GQ643QN92BATXZG
QE43QN92BATXXC
GQ43QN92BATXZG
Display
Screen Size Class 22" (inches) 43" (inches)
Diagonal Size 21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
42.52 in
108 cm
1080 mm
3.54 ft
Screen Width 18.84 in
47.9 cm
478.656 mm
1.57 ft
37.05 in
94.1 cm
941.184 mm
3.09 ft
Screen Height 10.25 in
26 cm
260.28 mm
0.85 ft
20.84 in
52.9 cm
529.416 mm
1.74 ft
Display Type VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.248 mm 0.245 mm
Screen Pixel Density 102 ppi 103 ppi
Screen-to-Body Ratio 82.48 % 92.79 %
Backlight Source W-LED Mini LED
DCI P3 100%
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 6 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR HDR10
HDR10+
HDR10+ Adaptive
HDR10+ Gaming
HLG (Hybrid Log Gamma)
Quantum HDR 1500
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.57 in
4 cm
40 mm
0.13 ft
1.06 in
2.7 cm
26.9 mm
0.09 ft
Case Weight 2.2 kg
5 lbs
9.2 kg
20 lbs
Case Width with Stand 20.16 in
51.2 cm
512 mm
1.68 ft
37.83 in
96.1 cm
960.8 mm
3.15 ft
Case Height with Stand 15.12 in
38.4 cm
384 mm
1.26 ft
24.54 in
62.3 cm
623.4 mm
2.05 ft
Case Depth with Stand 7.48 in
19 cm
190 mm
0.62 ft
8.78 in
22.3 cm
223 mm
0.73 ft
Case Weight with Stand 2.6 kg
6 lbs
13.8 kg
30 lbs
Case Color Black Sand Black, Titanium Black
Hardware
CPU Cores 4
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 5.2
Wireless TV On (WOW)
Wired TV On (WOL)
Wireless Dex
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub (15-pin)
3 x HDMI 2.0
1 x HDMI 2.1
1 x Satellite In (F-type female)
1 x Antenna (RF) (female)
1 x Optical Audio Out
1 x Satellite In (Sub; F-type female)
2 x USB 2.0
1 x CI+ 1.4
1 x Ethernet RJ45
Audio
Features
OS Tizen 6.5
Cool Features Black Stabilizer
Color Weakness
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Low Blue Light
Flicker-free technology
Crosshair
3-Side Virtually Borderless Design
Reader Mode
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
MultiView
Super Ultrawide GameView & Game Bar
Game Motion Plus
LED Clear Motion
Learn TV Remote / Learn Menu Screen
360 Video Player
Ultimate UHD Dimming
Expert Calibration
Eco Sensor
Google Assistant
TV Plus
Far-Field Voice Interaction
Wide Viewing Angle
4K AI Upscaling
PC on TV
PVR
Bixby
Adaptive Picture
Ambient Mode+
Dynamic Black EQ
Brightness/Color Detection
SmartThings
Filmmaker Mode
Alexa
Picture-in-Picture
Motion Xcelerator Turbo Pro
Tap View
HDR Gaming Interest Group (HGiG)
Quantum Matrix Technology
100% Color Volume with Quantum Dot
ConnectShare
AMD FreeSync Premium Pro
360 Camera Support
Auto Motion Plus
Real Depth Enhancer
Extra Features Boldness Design
Ergonomics
Case Width 20.16 in
51.2 cm
512 mm
1.68 ft
37.83 in
96.1 cm
960.8 mm
3.15 ft
Case Height 11.61 in
29.5 cm
295 mm
0.97 ft
22 in
55.9 cm
558.9 mm
1.83 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 200 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 40 Hz - 120 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz
Screen Interpolation Technology Picture Quality Index
Screen Interpolation Value 4500
Screen Interpolation Measurement Unit NULL PQI
Accessories
Extras HDMI cable Premium Solar Smart Remote
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
RoHS
TUV-Type
UL(cUL)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 40 °C
-4 °F - 104 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 5 % - 95 %