0 Compare LG 22MK600M vs Dell SE2219H - DisplayDB
Comparison between LG 22MK600M vs Dell SE2219H
General Info
Model Number LG 22MK600M Dell SE2219H
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2018
Brand LG Dell
Model Number 22MK600M SE2219H
Alias 22MK600M-B
Display
Screen Size Class 22" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Screen Width 18.74 in
47.6 cm
476.06 mm
1.56 ft
18.74 in
47.6 cm
476.06 mm
1.56 ft
Screen Height 10.54 in
26.8 cm
267.79 mm
0.88 ft
10.54 in
26.8 cm
267.79 mm
0.88 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.248 mm 0.248 mm
Screen Pixel Density 102 ppi 102 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.03 % 88.48 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.63 in
6.7 cm
66.8 mm
0.22 ft
1.83 in
4.6 cm
46.4 mm
0.15 ft
Case Weight 2.3 kg
5 lbs
3.19 kg
7 lbs
Case Width with Stand 19.24 in
48.9 cm
488.7 mm
1.6 ft
19.25 in
48.9 cm
488.9 mm
1.6 ft
Case Height with Stand 15.22 in
38.7 cm
386.7 mm
1.27 ft
15.17 in
38.5 cm
385.2 mm
1.26 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
6.02 in
15.3 cm
152.8 mm
0.5 ft
Case Weight with Stand 2.7 kg
6 lbs
3.71 kg
8 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Blue Light Filter
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Security lock slot
Ergonomics
Case Width 19.24 in
488.7 mm
19.25 in
488.9 mm
Case Height 11.54 in
29.3 cm
293 mm
0.96 ft
11.6 in
29.5 cm
294.7 mm
0.97 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 21 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 50 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 83 kHz
Accessories
Extras HDMI cable D-sub cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
ENERGY STAR 7.0
RoHS
TCO Certified Displays
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 90 %