| Model Number | Dell Alienware AW3423DW | LG 27GR95QE |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2022 | 2022 |
| Brand | Dell | LG |
| Model Series | UltraGear | |
| Model Number | Alienware AW3423DW | 27GR95QE |
| Alias | UltraGear 27GR95QE 27GR95QE-B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 34" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 34 in 86.4 cm 863.6 mm 2.83 ft |
26.96 in 68.5 cm 684.667 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 31.39 in 79.7 cm 797.22 mm 2.62 ft |
23.53 in 59.8 cm 597.73 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.14 in 33.4 cm 333.72 mm 1.09 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.22 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1800 | |
| Display Type | OLED | |
| Display Bit Depth | 10 bits | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.232 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 108 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 94.84 % | |
| DCI P3 | 99.3% | 98.5% |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | |
| Max Screen Brightness | 1000 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1500000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | |
| Display Minimum Response Time | 0.1 ms | 0.03 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 True Black |
HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.8 in 4.6 cm 45.72 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 5.03 kg 11 lbs |
| Case Width with Stand | 23.8 in 60.5 cm 604.52 mm 1.98 ft |
| Case Height with Stand | 18.3 in 46.5 cm 464.82 mm 1.53 ft |
| Case Depth with Stand | 10.2 in 25.9 cm 259 mm 0.85 ft |
| Case Weight with Stand | 7.35 kg 16 lbs |
| Case Color | White | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 4 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) |
2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4 (DSC) 1 x 3.5 mm Audio Out (4-pole; DTS Headphone:X) 1 x S/PDIF 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 23.8 in 60.5 cm 604.52 mm 1.98 ft |
| Case Height | 13.8 in 35.1 cm 350.52 mm 1.15 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 10 ° | |
| Right Swivel | 10 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | |
| Backward Tilt | 15 ° | |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 175 Hz | 48 Hz - 240 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable Remote control USB Type-A to Type-B cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) | CE cUL TÜV-Typ FCC-B UL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |