0 Compare Asus PB278QV vs AOC C24G2U/BK - DisplayDB
Comparison between Asus PB278QV vs AOC C24G2U/BK
General Info
Model Number Asus PB278QV AOC C24G2U/BK
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2020
Brand Asus AOC
Model Number PB278QV C24G2U/BK
Alias C24G2U
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
23.58 in
59.9 cm
599 mm
1.97 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
20.53 in
52.1 cm
521.395 mm
1.71 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
11.55 in
29.3 cm
293.285 mm
0.96 ft
Display Curvature 1500
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 80.66 % 88.86 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 100 % 120 %
Adobe RGB 1998 71 % 89 %
Screen Brightness 300 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.74 in
7 cm
69.6 mm
0.23 ft
2.7 in
6.9 cm
68.5 mm
0.22 ft
Case Weight 4.8 kg
11 lbs
Case Width with Stand 25.31 in
64.3 cm
643 mm
2.11 ft
21.11 in
53.6 cm
536.1 mm
1.76 ft
Case Height with Stand 17.02 in
43.2 cm
432.3 mm
1.42 ft
14.78 in
37.5 cm
375.3 mm
1.23 ft
Case Depth with Stand 8.58 in
21.8 cm
218 mm
0.72 ft
8.95 in
22.7 cm
227.36 mm
0.75 ft
Case Weight with Stand 7.8 kg
17 lbs
4.42 kg
10 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DVI-D Dual Link
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
2 x HDMI 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 2W
Features
Cool Features HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Low Blue Light
Picture-in-Picture
SPLENDID Video Intelligence Technology
Picture-by-Picture
Adaptive-Sync Technology
Flicker-free technology
Flicker-free technology
Game Color
Low Blue Light
Motion Blur Reduction
HDR Mode
Adaptive-Sync technology
AMD FreeSync Premium
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 25.31 in
64.3 cm
643 mm
2.11 ft
21.11 in
53.6 cm
536.1 mm
1.76 ft
Case Height 15.2 in
38.6 cm
386.2 mm
1.27 ft
12.64 in
32.1 cm
321 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 60 °
Right Swivel 60 ° 35 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 75 Hz 48 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 83 kHz 30 kHz - 200 kHz