0 Compare LG 24ML600S vs MSI Pro MP242V - DisplayDB
Comparison between LG 24ML600S vs MSI Pro MP242V
General Info
Model Number LG 24ML600S MSI Pro MP242V
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2021
Brand LG MSI
Model Series Pro
Model Number 24ML600S Pro MP242V
Alias 24ML600S-W
24ML600M
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99.1 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.24 in
54 cm
539.5 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
15.85 in
40.3 cm
402.7 mm
1.32 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.1 in
20.6 cm
205.7 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 3.2 kg
7 lbs
3.07 kg
7 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 2W
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Low Blue Light
Display Kit App
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
21.24 in
54 cm
539.5 mm
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 3 °
Backward Tilt 15 ° 21 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
CE
EnergyStar
EU Reach
FCC-B
JIS C 0950
TUV Rheinland Low Blue Light Certified
TUV Rheinland Flicker Free Certified
WEEE
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 600 °C
-4 °F - 1112 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 10 % - 90 %