| Model Number | Asus TUF Gaming VG27AQL1A | AOC CQ27G2U |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2020 |
| Brand | Asus | AOC |
| Model Series | TUF Gaming | |
| Model Number | TUF Gaming VG27AQL1A | CQ27G2U |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 22.79 in 57.9 cm 578.936 mm 1.9 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 12.83 in 32.6 cm 325.864 mm 1.07 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1500 | |
| Display Type | IPS | VA |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits |
| Frame Rate Control | No | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.234 mm |
| Screen Pixel Density | 112 ppi | 108 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.39 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 120 % | |
| Adobe RGB 1998 | 89 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 3000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 80000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.88 in 7.3 cm 73.16 mm 0.24 ft |
| Case Weight | 4.1 kg 9 lbs |
| Case Width with Stand | 24.11 in 61.2 cm 612.37 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 15.69 in 39.9 cm 398.6 mm 1.31 ft |
| Case Depth with Stand | 8.95 in 22.7 cm 227.4 mm 0.75 ft |
| Case Weight with Stand | 5.4 kg 12 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 4 x USB 3.0 2 x HDMI 2.0 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | 2 x 2W |
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.11 in 61.2 cm 612.37 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.46 in 36.7 cm 367.33 mm 1.21 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 90 ° | 30 ° |
| Right Swivel | 90 ° | 30 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 35 ° | 23 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 40 Hz - 165 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 160 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
CB CE FCC MEPS RCM |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 85 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 90 % | |